A gyertyakészítés kreatív és örömteli hobbi, azonban, mint minden kézműves tevékenységnél, itt is előfordulhatnak hibák. Ezek a bakik gyakran apró részleteken múlnak, mégis befolyásolhatják a végeredményt. Az alábbiakban összegyűjtöttük a gyertyakészítés során elkövetett leggyakoribb hibákat, valamint azt is, hogyan kerülhetjük el őket, hogy tökéletes gyertyákat készíthessünk!
1. A kanóc nem megfelelő kiválasztása
Az egyik legfontosabb eleme a gyertyának a kanóc. Ha túl vékony vagy túl vastag kanócot választasz, a gyertya égése nem lesz ideális: a gyertya túl gyorsan eléghet, vagy éppen csak egy kis lyuk ég ki a gyertya közepén, míg a többi része érintetlen marad.
Megoldás:
Mielőtt nekifognál a gyertyakészítésnek, ellenőrizd, hogy az elkészítendő gyertya átmérője mekkora és ennek megfelelően válassz kanócot.
2. Egyenetlen felszín
A dermedést követően a növényi viaszból, illetve a paraffinból készült gyertya felszínén tapasztalhatunk süllyedést, repedést, ennek a legfőbb oka, hogy a dermedés során a viasz veszít a térfogatából, ez egy természetes jelenség.
Megoldás:
A gyertyát lassan és egyenletesen kell hűteni, ne tegyük be hűtőbe, hogy gyorsabban megdermedjen, illetve a dermedés alatt ne is mozgassuk. A már meglévő hibákat úgy tudjuk a legegyszerűbben korrigálni, ha az edényben maradt fel nem használt viaszt újramelegítjük, és felöntjük vele a megsüllyedt részeket, ügyelve arra, hogy az eredeti viasz szintjét ne lépjük túl, vagy hőlégfúvó/hajszárító segítségével újramelegítjük a viasz felszínét.
3. Túlzott füstölés vagy kormolás
Ha a gyertya használat közben füstöl, az kanócproblémára vagy helytelen összetevőkre utalhat. Ez nem csak zavaró, hanem egészségtelen is lehet, különösen zárt térben.
Megoldás:
Győződjünk meg arról, hogy megfelelő méretű kanócot használunk a gyertyához. A túl hosszú kanóc füstölést okozhat, ezért minden használat előtt vágjuk le kb. 5 mm-re. Használjunk tiszta, természetes összetevőket, például szójaviaszt vagy kókuszviaszt, amelyek kevésbé hajlamosak a kormozásra, és győződjünk meg arról is, hogy a hozzáadott illatolajok és színezők alkalmasak gyertyakészítéshez.
4. Az illat nem megfelelő eloszlása a gyertyában
Sok gyertyakészítő találkozik azzal a problémával, hogy a hozzáadott illat nem elég intenzív, vagy éppen csak a gyertya egy részében érzékelhető.
Megoldás:
A viasz hőmérséklete kulcsfontosságú az illóolajok megfelelő eloszlásában. Az illatot mindig a megfelelő hőmérsékleten adjuk hozzá a viaszhoz – általában 60-70°C között a legjobb. Ha túl korán vagy túl későn adjuk hozzá, az illat egy része elpárologhat vagy nem oszlik el egyenletesen. Használjunk jó minőségű illatolajokat – például amelyek a Hobbiverzumon is kaphatóak, és tartsuk be az ajánlott arányokat. Általában 6-10% koncentráció ajánlott a viasz tömegére nézve, de ez függ a viasz típusától is. Például a KeraSoy Pillar szójaviasz 10%-ig illatosítható, de a Kerax kókuszviasz egészen 12%-ig.
5. Nem ég egyenletesen a gyertya
Az egyenetlen égés, amikor a gyertya közepe túl gyorsan fogy el, míg a szélek érintetlenek maradnak, gyakori probléma.
Megoldás:
Azon túl, hogy megfelelő kanócot választunk figyelembe véve a készítendő gyertya térfogatát, az első gyújtáskor mindig hagyjuk, hogy a gyertya legalább annyi ideig égjen, amíg a felső réteg teljesen megolvad. Így elkerülhetjük, hogy csak a gyertya középső része égjen le.
A gyertyakészítés során számos apró részletre kell figyelnünk, de ha tisztában vagyunk a leggyakoribb hibákkal és azok megelőzésének módjaival, akkor biztosan elégedettek leszünk a végeredménnyel. Kísérletezz bátran, és ne feledd: minden hiba egy újabb lépés a tökéletes gyertya felé!