Gyertyaviaszok
Milyen viaszt használjunk gyertyakészítéshez?
Szójaviasz: ez egy szójababból készült viasz, amely természetes és megújuló forrás, a hagyományos paraffinból készült gyertyákhoz képest a szójagyertya alacsonyabb hőmérsékleten ég, így akár kétszer hosszabb ideig élvezhetjük fényét és illatát. Tiszta lánggal, korommentesen ég. A szójaviasz típusától függően használható tégelyes és szabadonálló gyertyák készítéséhez is. A NatureWax C-3 és C-310 típusú viaszok elsősorban tégelyes gyertyákhoz ajánlottak, a KeraSoy Pillar pedig tökéletes szabadonálló gyertyákhoz és tégelyeshez egyaránt.
Paraffin: a paraffinviasz a legszélesebb körben használt és legolcsóbb a viaszok között. Ha igazán erős illatú és színes gyertyákat szeretnénk készíteni, akkor a paraffinviasz lehet a megfelelő választás, mivel nagyon jól tartja a színt és az illatanyagot. Ez egy rendkívül sokoldalú viasz, tégelyes és szabadonálló gyertyák készítéséhez egyaránt használható.
Pálmaviasz: erős, strapabíró viasz, így különösen alkalmas oszlopos gyertyákhoz, illetve más szabadonálló, tégellyel nem rendelkező öntvényekhez. A pálmaviasz előnye amellett, hogy tisztán, korom nélkül ég, hogy igen jó illathordozó. Ajánlott más növényi viasszal keverni, az esetleges repedések elkerülése okán.
Kókuszviasz: tiszta, lassú és egyenletes égése van. Gyakran kombinálják szójaviasszal, és a legalkalmasabb tégelyes gyertyák készítésére.
Repceviasz: a repceviaszt Európában termesztett repcéből készítik, származási helyének köszönhetően magyarországi gyertyakészítőként ez bizonyul a C-310 szójaviasz mellett a legkörnyezetbarátabb megoldásnak. A repceviaszt lassú, tiszta égés jellemzi, ez segít a gyertyának egyenletesebb sebességgel égni. Elsősorban tégelyes gyertyákhoz ajánlott.
Olívaviasz: szabadonálló gyertyák és illatviaszok készítésére ajánlott, a megkötött viaszt könnyű eltávolítani a formából,
Sztearin: érdekes, kristályos kinézetűek a tiszta sztearingyertyák. Lassabban égnek el, a felületükön vékony, csipkeszerű réteg megmaradhat, ettől különlegesek. Paraffinhoz keverve javítja a paraffingyertya égési tulajdonságait, lassabban ég, keményebb és kevésbé füstöl. A sztearinnal kevert gyertya színe fehérebb, kevésbé opálos, mint a tiszta paraffingyertyáé.