Blogbejegyzések

Gyertyakészítésből vállalkozás? Így indítsd el adózási buktatók nélkül!

2025.03.28 19:10
Hobbiverzum
Gyertyakészítésből vállalkozás? Így indítsd el adózási buktatók nélkül!

Ha már professzionális szintre fejlesztetted a gyertya- és illatviasz-készítést, és szeretnéd elindítani saját egyéni vállalkozásodat, fontos, hogy tisztában legyél az ehhez kapcsolódó teendőkkel, különösen az adózási szempontokkal. Az alábbiakban összefoglaljuk a legfontosabb lépéseket, amelyek segítenek a sikeres indulásban.

  1. Tervezés

Mielőtt belevágnál a vállalkozás indításába, érdemes alaposan megtervezni a tevékenységedet. Határozd meg a célpiacodat, az értékesítési csatornákat (pl. online webshop, helyi piacok), és készíts üzleti tervet, amely tartalmazza a várható bevételeket és kiadásokat.

  1. Megbízható könyvelő keresése

Bár nem kötelező, erősen ajánlott egy naprakész tudással rendelkező könyvelő megbízása. Ő segít eligazodni az adózási formák között, intézi a szükséges bejelentéseket, és biztosítja, hogy vállalkozásod megfeleljen a jogszabályi előírásoknak.​

  1. Adózási forma kiválasztása

Az egyéni vállalkozás indításakor több adózási mód közül választhatsz:​

  •  Vállalkozói személyi jövedelemadó (SZJA): ebben az esetben a bevételeid és költségeid alapján számított jövedelem után fizetsz adót.​
  • Átalányadózás: egyszerűsített adózási forma, ahol a bevétel egy meghatározott hányadát tekintik jövedelemnek, és ezután fizetsz adót. Fontos figyelembe venni a bevételi határokat; például 2025-ben az éves bevétel a legtöbb esetben nem haladhatja meg a minimálbér tízszeresét, ami 34.896.000 forintot jelent. ​
  •  KATA (kisadózó vállalkozások tételes adója): egyszerű és kedvező adózási forma, de bizonyos bevételi és tevékenységi korlátok vonatkoznak rá. A KATA szabályai az elmúlt években változtak, ezért érdemes naprakész információkat szerezni róla.​ A legmarkánsabb változás az elmúlt időben, hogy katás vállalkozók csak magánszemélyeknek adhatnak számlát, illetve katás vállalkozás csak főállásban végezhető.
  1. Székhely kijelölése

Vállalkozásodnak szüksége van egy székhelyre. Ez lehet a saját lakcímed, de ha nem te vagy az ingatlan tulajdonosa, szükséged lesz a tulajdonos írásos hozzájárulására.​

  1. ÁFA-kör meghatározása

El kell döntened, hogy alanyi adómentes vagy ÁFA-körös szeretnél lenni. Az alanyi adómentesség 2025 január 1-től évi 18 millió forintos értékhatárig választható, és mentesít az ÁFA felszámítása alól (azonban bizonyos esetekben szükséges lehet áfabevallás – és ezáltal áfafizetés–, például ha külföldről veszel alapanyagokat). Ha várhatóan nagyobb bevételed lesz, vagy jelentős költségeid merülnek fel, érdemes lehet az ÁFA-körös adózást választani.​

  1. Tevékenységi körök meghatározása

Könyvelőddel egyeztetve határozd meg a vállalkozásod tevékenységi köreit az Önálló Vállalkozók Tevékenységi Jegyzéke (ÖVTJ) alapján. Vegyél figyelembe olyan tényezőket is, hogy online vagy vásárokon tervezel értékesíteni.

  1. Egyéni vállalkozás nyilvántartásba vétele

A vállalkozás indítását be kell jelentened, amit online a Webes Ügysegéden keresztül vagy személyesen a NAV ügyfélszolgálatain tehetsz meg. A bejelentés díj- és illetékmentes. ​

  1. Iparűzési adó bejelentése az önkormányzatnál

A vállalkozás indítását követően be kell jelentkezned a helyi önkormányzatnál az iparűzési adó (IPA) alá. Minden önkormányzat saját szabályokat alkalmazhat, ezért érdemes tájékozódni a helyi előírásokról.

  1. Gazdasági kamarához való bejelentkezés

Minden egyéni vállalkozónak kötelező regisztrálnia a területileg illetékes kereskedelmi és iparkamaránál, és évente kamarai hozzájárulást fizetnie.​ Amennyiben csak a Magyar Kereskedelmi- és Iparkamarához tartozol, ez 5.000 Ft évente.

  1. Engedélyköteles tevékenységek bejelentése

Ha a tevékenységed engedélyköteles, be kell szerezned a szükséges engedélyeket. A Kamarai Vállalkozói Információs Rendszerben lekérdezett adatok alapján nem minősül engedélyköteles tevékenységnek a gyertyaöntés, gyertyamártás, illatviaszkészítés.

  1. Vállalkozói bankszámla nyitása

Ha ÁFA-körös vagy, kötelező vállalkozói bankszámlát nyitnod. Ez elkülöníti a vállalkozás pénzügyeit a magánpénzügyeidtől, és megkönnyíti a könyvelést. Ha alanyi adómentes vagy akkor is érdemes lehet már az elején külön bankszámlán kezelned a vállalkozói pénzügyeidet.

  1. Számlaadatok szolgáltatása a NAV felé

Minden kibocsátott számláról adatot kell szolgáltatnod a NAV felé. Ha számlázóprogramot használsz, az automatikusan teljesíti ezt a kötelezettséget, amennyibe öszekötötted a NAV rendszerével. Ha papír alapú számlát állítasz ki, manuálisan kell rögzítened az adatokat a NAV online rendszerében.

  1. EPR díj kötelezettség

Ha webshopot is működtetsz, akkor valószínűleg érintett vagy az EPR (kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer) terén.

EPR: az újrahasznosítást elősegítő szabályozás, amely azokra a vállalkozásokra vonatkozik, akik csomagolóanyagokat, elektromos termékeket vagy egyéb környezetvédelmi szempontból szabályozott termékeket forgalmaznak, illetve csomagolóanyagot használnak. EPR bevalláshoz MOHU és OKIRkapu regisztráció szükséges, ennek menetére ajánljuk az Egy könyvelő élete blogbejegyzést.

Ha a fent említett lépéseket követed egy megbízható könyvelő segítségével, úgy biztosíthatod, hogy vállalkozásod adóügyileg is megfelelő alapokon nyugszik.

Ha bármilyen kérdésed van az indulással kapcsolatban, érdemes konzultálnod egy könyvelővel vagy adótanácsadóval, hogy a legoptimálisabb adózási formát és működési modellt válaszd! Egy jó könyvelőre ne úgy tekints mint kiadásra, hanem mint befektetésre.

Ha pedig gyertya alapanyagok kapcsán van kérdésed, úgy keress minket bátran, webáruházunkban minden gyertyaöntéshez és illatviaszkészítéshez szükséges alapanyagot és eszközt megtalálsz!

Ha szeretnél értesülni az új blogbejegyzésekről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre vagy kövess minket Facebookon és Instagramon.

Jelen cikk kizárólag általános tájékoztatás céljából készült, nem minősül adótanácsadásnak.

 

 

A kényelmes és biztonságos online fizetést a Barion Payment Zrt. biztosítja, MNB engedély száma: H-EN-I-1064/2013. Bankkártya adatai áruházunkhoz nem jutnak el.